شاید سنگ ها مهم ترین اجزای  یک ساختمان و به ویژه آشپزخانه باشند، اجزایی که شستن آن ها با هر ماده یا وسیله ای درست نیست.

دقت در نظافت و شست و شوی سنگ ها اهمیت فراوانی دارد زیرا قرار گرفتن آن ها در معرض هر ماده ای می تواند باعث از دست دادن درخشندگی، جلوه و حتی از بین رفتن آن بشود.

روش مناسب برای پاک کردن لکه از روی سنگ و براق کردن آن معمایی است که ذهن بسیاری از ما را به خود مشغول کرده است.

در این مطلب به چند روش مناسب برای پاک کردن لکه از روی سنگ اشاره می کنیم که در عین سادگی، نتیجه بسیار خوبی را به همراه دارند.

روش های پاک کردن لکه از روی سنگ

تمیز کردن سنگ هایی که برآمدگی دارند کار ساده ای نیست، راهکارهایی که در ادامه مطرح می کنیم می توانند در حل این مشکل یاری رسان باشند:

  • استفاده از بتونه های نفوذ کننده (دو سال یکبار)
  • تمیز کردن کاشی های سنگی با مقداری آب داغ، چند قطره مایع ظرفشویی و یک تکه اسفنج
  • حل نصف فنجان آمونیاک در آب برای پاک کردن صابون از روی سنگ لوح
  • استفاده نکردن از پاک کننده هایی که ساییدگی ایجاد می کنند و همچنین استفاده نکردن از پاک کننده های میوه ای و سرکه ای.
  • پیگیری کفشویی ، کفسابی و راه حل های مشابه…

چطور لکه ها را از روی سنگ گرانیتی پاک کنیم؟

شاید خیلی ها فکر می کنند تمیز کردن سنگ های گرانیتی، بخصوص در آشپزخانه، کار آسانی نباشد، اما شست و شوی روزانه این سنگ ها با مقداری آب گرم می تواند بهترین راه حل باشد.

در صورت وجود لکه های سختی که امکان پاک شدن آن ها با آب گرم وجود ندارد، استفاده از پاک کننده های محافظ سنگ را به شما پیشنهاد می کنیم.

استفاده از سرکه، شوینده های اسیدی و سفیده کننده ها برای تمیز کردن سنگ های گرانیتی را به شما توصیه نمی کنیم چرا که لایه رویی سنگ  و زیبایی آن را از بین می برند.

از پاک کننده های محافظ سنگ با pH مناسب به همراه آب برای پاک کردن لکه و چرک از روی این سنگ ها استفاده کنید اما حتما دستورالعمل روی پاک کننده را بخوانید تا از میزان رقیق بودن آن مطمئن شوید.

البته اگر حجم آلودگی این سنگ ها زیاد باشد توصیه می کنیم از کفسابی استفاده کنید تا نتایج بهتری را دریافت کنید.

چطور لکه را از روی سنگ مرمر پاک کنیم؟

شاید پرکاربردترین سنگ در آشپزخانه ها، سنگ مرمر باشد.

مرمر سنگی پرمنفذ است که به آسانی خراشیده می شود، بنابراین پاک کردن آن کار ساده ای نیست.

پاک کردن لک قهوه، آبلیمو و مایعات اسیدی از روی سنگ مرمر کار می بایست به شدت با محافظه کاری پیگیری شود توصیه می کنیم در اولین مشاهده آلودگی روی این سنگ ها اجازه ماندگاری ندهید و بلافاصله با آب گرم آن ها را پاک کنید.

پاک کردن آب از روی سطح سنگ مرمری اهمیت دارد زیرا خشک شدن آب هم باعث ایجاد لکه بر روی این سنگ ها می شود، بنابراین دقت یاد در نظافت سنگ های مرمر نکته ای حیاتی است.

در صورتی که مدت زمان زیادی از ایجاد آلودگی روی این سنگ ها گذشته توصیه می کنیم به جای استفاده از مواد شیمیایی یا هر راه حال دیگری از کفشویی و یا کفسابی استفاده نمایید چرا که هیچ آسیبی به این سنگ های با ارزش و البته حساس وارد نمی کنند.

چطور لکه را از روی سنگ صابون پاک کنیم؟

سنگ صابون به دلیل رنگ تیره و عایق بودن در برابر حرارت کاربرد زیادی در آشپزخانه دارد،به واسطه رنگ تیره ای که دارند، کمتر لکه را روی خود نشان می دهند.

بهترین مواد برای نظافت این سنگ ها پاک کننده های مختلف و استفاده از چند قطره مایع ظرفشویی می باشند، پس از ریختن این مواد روی سطح سنگ صابونی، دستمالی آغشته به آب گرم را روی آن بمالید تا سطح سنگ کاملا پاک شود، علاوه بر این با استفاده از کاغذ سنباده امکان صاف کردن خراشیدگی های روی سنگ های صابونی وجود دارد.

استفاده از مواد صیقل دهنده بر روی این نوع سنگ ها را توصیه نمی کنیم زیرا ممکن است روی آن خط بیندازند.

این سنگ ها مقاومت زیادی در برابر مواد شیمیایی اسیدی و آب دارند.

استفاده از شوینده های قلیایی جز شوینده های مخصوص پاکسازی سنگ را به شما توصیه نمی کنیم اما برای این سنگ ها هم بد نیست از روش های کفشویی و کفسابی اقدام کنید.

جمع بندی

نظافت و‌ پاکسازی سنگ های استفاده شده در قسمت های مختلف ساختمان عاملی مهم در صرفه جویی مالی شما به حساب می آید.

این کار زیبایی خانه شما را حفظ می کند، بنابراین دقت در استفاده از مواد پاک کننده سنگ ها نقشی مهم را  در این امر بازی می کند.

استفاده از روش هایی که توضیح دادیم می تواند در افزایش کیفیت و ماندگاری سنگ های خانه هایتان تاثیر گذار باشد و مجبور به تعویض کامل سنگ ها پس از مدتی کوتاه نشوید.

5/5 ( 1 نظر )

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.